Habr obecný

Habr obecnýHabr obecný – Carpinus betulus L. známe jak ve formě keře, tak ve formě stromu. V případě stromu dorůstá habr obecný výšky do 20 metrů. Silně kořenící struktura kořenů se rozšiřuje směrem od kmenu spíše horizontálně a zasahuje do značně velké plochy, někdy se habr obecný používá i jako meliorační dřevina. Kůra habru je šedobílá a hladká, velmi často se u mladých stromů plete s bukem lesním.

Dřevo habru je velmi tvrdé a houževnaté, v nábytkářském ani stavebním průmyslu se však příliš nepoužívá,  nejčastěji je jeho využití na palivové dřevo, díky jeho značné výhřevnosti a velmi vysoké měrné hmotnosti dřeva. Habr obecný  v sobě váže velké množství vody, a výhřevnost je tedy podmíněna dobrým vyschnutím dřeva, které je nutné rozštípat ještě za syrova, suchý se prakticky rozštípnout nedá.

Čepel listů habru obecného je podlouhlá a vejčitá, s ostrou špičkou, na bázi okrouhlá. Řapík listu habru obecného je chlupatý, postupně olysává. Habří jehnědy josu válcovitého tvaru , řídce rostoucí, dosahující až 6 cm délky, samičí jehnědy válcovité , délky až 15cm, sytě fialové. Plod habru obecného jsou oříšky, doplněné plodním křídlem.Habr obecný kvete v dubnu až květnu, plody dorůstají v září , někdy až v říjnu

Habr obecný je v Česku původní, a velmi rozšířený druh. vyskytuje se do nadmořské výšky 700 metrů, Na půdní nároky je zcela nenáročný, nalezneme jej ve smíšených a listnatých lesy na hlinitých, humózních, ale i skřetovitých půdách v teplých a mírně suchých oblastech.